Never go full #FOMO!

Napok óta agyalok, hogy megírjam-e ezt a bejegyzést, de azt hiszem kellő motovációra és tapasztalatra leltem az elmúlt napokban ahhoz, hogy kikivánkozzon belőlem ez a post. A cikk címe a méltán híressé vált Tropical Thunder egyik talán legjobb jelenetére utal, ami emlékeim szerint valahogy így hangzott: “You went full retard, man. Never go full retard.” Nagyon nem véletlen a cím választás és az utalás a jelenetre…

Mielőtt belevágnék az anti-FOMO-zásba, alább definiálnám a kriptovilág kasztjait:

  • kriptoanarchista
  • blockchain/kripto-evangelista
  • crypto-investor (kripto befektető)
  • kripto-spekuláns, crypto-daytrader
  • megélhetési bányász

Ez nem egy univerzális kategórizálás, korábbi megfigyeléseim alapján hoztam létre ezeket a kategóriákat. Később tervezek mindegyik kategóriávan külön foglalkozni, de most első alkalommal a ‘crypto-#FOMO’ kategóriával foglalkoznék, ami jogosan nem kerülhetett fel a fenti 5-ös listára, hiszen ez valójában egy olyan kaszt, amibe azok tartoznak, akik egyszerre próbálnak minél több kasztba tartozni és ezért kapkodnak össze vissza. A FOMO fogalom a ‘Fear of Missing Out’ kifejezés rövidítése, magyar átiratát talán legjobban a ‘Félelem a lehetőség kihagyásától’ kifejezés adja vissza.

Talán észrevettétek, hogy a blogon nagyon sok poszt jelentős mennyiségű személyes tapasztalattal, számomra is friss információkkal és olyan okfejtésekkel van tele, amikre frissen eszméltem rá. Ennek a posztnak is van némi személyes relevanciája, ha nagyon őszinte akarok lenni, akkor magamat is a ‘crypto-fomo’ kategóriába kell, hogy soroljam és ami ennél is rosszabb, hogy az ismeretségemben is nagyon sok kriptofomó van. Szóval ja, jó lenne nem mindig fullba tolni a #FOMO-t…

Mit csinál egy FOMO:

  • Este lefekvés előtt még ránéz az árfolyamokra, majd utána ránéz még egyszer, végig nézni a twitter és facebook feedjét, majd lefekszik, de azért átnéz még egyszer mindent mielőtt elalszik, már persze ha egyáltalán el tud aludni és nem virrasztja végig az éjszakát csak amiatt mert ‘gyanúsan úgy áll az a chart, mintha…’
  • Reggel még a csipát sem törli ki a szeméből amikor már az árfolyamokat nézi
  • Temérdek mennyiségű ‘crypto-celebet’ követ és $crypto blogot olvas, melyek mellett minimum 3 olyan zárt facebook csoportnak tagja amiben példaképei reggeltől estik dobálják a “MOST VEGYÉL NEOT!” és hasonló üzeneteket, melyeket már-már véreres szemekkel követ és a másodperc töredéke alatt nyit pozíciót egy-egy ilyen facebook postra.
  • Nem gondolkozik portfolióban. Egy-egy kellően miszikusan alátámasztott tippért cserébe likvidál mindent és azonnal a kijelölt sikervárományos asset-be irányítja minden pénzét.
  • Az egy dolog, hogy nem érdekli a technológia, csak az opportunity. Az is egy dolog, hogy számára a SegWit, nem egy malleability fix, ami segít egyszerűbbé tenni az off-chain tranzakciókat és a two-way payment channeleket, hanem egy dátum, amit követően a Bitcoin ‘to-the-moon’ és ‘$5000!!!’. Eddig még nincs is semmi baj, de az már kóros, hogyha ezért az opportunitiért képes vagy végig virrasztani a segwit aktiváció éjszakáját csak azért mert hátha egyből felpattan az árfolyam és instant be lehet szálni egy jó pumpába.

Miért rossz FOMO-nak lenni:

  • A FOMO (by definition) retteg a kihagyott lehetőségektől, ami miatt az élete minden másodpercében megpróbál résen lenni és ugrásra készen várni a lehetőséget.
  • A FOMO élete a kihagyott lehetőségekről szól, mindig azt mérlegeli, hogy egy-egy lehetőséget miért hagyott ki és legközelebb mit tudna jobban csinálni, hogy ne hagyja ki a lehetőséget.
  • A FOMO szerencséjétől függően ritkán elkap egy-egy jó lehetőséget, ami annyira megszédíti, hogy utána beleugrik mindenbe…

Anélkül, hogy bárkit is megbántanék mindenki tartson önvizsgálatot és gondolja végig, hogy mennyire igazak rá a fentebbiek. Ha nem találtál magadra a fentiekben (ami jó hír), akkor tedd meg, hogy figyelsz ismerőseidre, akik éppen barátkoznak a crypto világgal. Tetszik nem tetszik ez a story nagyon sok ember életét fogja bedarálni, pont úgy, ahogy rengetegen bukták el vagyonukat és életüket akár fx-en, akár határidőzésen, akár egyszerűen csak az unit-linked piacokon. Én személy szerint hiszek abban, hogy ha valakit szembesítenek a hibáival, akkor az talán okul belőle.

Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy ezt a postot konkrétan kinek írtam…

Bookmark the permalink.

10 Comments

  1. Jó cikk. 🙂

  2. “Gondolom nem nehéz kitalálni, hogy ezt a postot konkrétan kinek írtam…”
    Nem, valóban nem volt nehéz, gondolkodás nélkül rávághatom, hogy nekem! 🙂

  3. Nem tudom, hogy kinek írtad a postot, de 90%-ban összefoglalja, amit csinálok…

    Azért ott van az a 10% ami reményre ad okot. 🙂

    Mindenesetre jól jön ez a post egy kis ébresztőnek.

    Mindenki nevében köszönöm, aki elolvasta és aki olvasni fogja.

  4. “ez a story nagyon sok ember életét fogja bedarálni”
    Bizony!
    Vigyázni kell.

    Igen, mindenben mértéket kell tartani. Nehéz nagyon.
    A sima tőzsde legalább velem együtt aludt. Ez meg pörög folyamatosan. Most reggelre is felment 100-at a Bitcoin.

    FOMO: Nagyon sokan így vagyunk ezzel. Ha nem csak nézegettem volna a partvonalról éveken keresztül, akkor most kisebb lenne a FOMO. Bár ki tudja. Lehet, hogy bent égtem volna a MtGOX-ban és elveszi a kedvem az egésztől.

    Vártam, hogy legyenek nyugisabb időszakok, de nem. Talán 2014-5 az volt, de akkor döglődött, így azért lehetett nehéz. Most szárnyal(t), erre itt van a szakadár oldal (BCH). Tisztára, mint egy szappanopera.

  5. Én a Forex-el voltam így…aztán gyorsan rájöttem, hogy a bányászaton túl, lényegében ez is az. #crypto-(h)fomo

  6. Magadra célzol? (nem bántásként kérdezem, csak benne van a levegőben)
    Mindenesetre ez az írás sokunkra igencsak igaz. Szerencsére a legújabb videóm készítése annyira lekötött, hogy most pár napig rá sem néztem a crypto világra, ez picit kijózanított, de a cikked is segített a dolgok helyesebb értékelésében. 😀 Én mondjuk szándékaim szerint egy tipikus HODL-figura vagyok, eleve azért kezdtem trade-elni, hogy legyen egy sok évre berakott bitcoinom aprópénznek, de beszippantott a bestia. Most kiszippantom magam és visszatérek a való életbe… csak nehéz, amikor ilyen fasza cikkek kerülnek ki a variance-ra. Ejh…

    …na megyek, csak még utoljára ránézek az árfolyamokra. 😀 😀 😀

  7. Egy kis help:
    ” ha nagyon őszinte akarok lenni, akkor magamat is a ‘crypto-fomo’ kategóriába kell, hogy soroljam ”
    Bizonyára átsiklottatok ezen a részen, ami azért aggasztó, mert a lényegen átsiklás szintén jellemző a cypto-fomo-kra! 😉
    Variance, köszönjük szépen a maflást, ahogy elnézem sokunkra ráfért!

  8. jó cikk!
    apropó, XEM-rő kérhetünk majd valami kis elemzést? 🙂

    • Teljesen kívül esik a XEM/NEM az érdeklődési körömön, vagyis inkább úgy fogalmaznám meg, hogy inkább nem ütötte meg még azt a szintet, hogy felfigyeljek rá. Alapvetően a XEM/NEM egy nagyon jó ötlet, olyan problémát old meg, amitől nagyon sok distributed ledger komolyan szenved, de mint tudjuk az édeskevés, hogy valami jó, jónak is kell látszani és el kell tudni hitetnie mindenkivel, hogy ettől változik meg az élete. Szerinem itt még nem tart a XEM. Májusban és Július végén tudott csinálni egy jó nagy rallit, mindkettőbe belelátom a piaci bizonytalanságot mint indikátort. A jövőre nézve nem nagyon tudok mit mondani, mert nem vagyok eléggé képben a NEM roadmap-jével. De ismerve a nagy kompetítorok (NEO, Ether és az RSK-n keresztül a bitcoin) valahogy nem látok nagy növekedési lehetőséget a XEM/NEM-ben.

  9. Köszi!

    Az első 3 pont telibe talált nálam.. Szerencsére annyi eszem van hogy diverzifikáltam és a nagyobbik rész a stabil coinokban van.. Az elején megégettem magam pár alt coinnal akkor hátrébb léptem kettőt és azóta csak figyelem az eseményeket és próbálok tanulni. Plusz meghúztam a határt mennyit vagyok hajlandó belerakni, szerencsére a FOMO már elmúlt.. lehiggadtam gyorsan 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *