Van abban valami szépség…

…amikor négy GPU felpörög és közel 640W/h teljesítménnyel elkezd magából kiontani majd 1600 sol/secet.

Ez valami fenomenális érzés. Hiszen az ember tisztában van azzal, hogy valamilyen magasztosabb célt szolgálva egyszerre kezd el izzani 7424 db párhuzamos feldolgozó egység (CUDA), melyek a másodpercek töredéke alatt összesen 29Gbnyi GDDR5-ös memória modult üveghangon kitömve számolják ki az equihash algoritmus által rájuk rótt feladatot. Jó tudni, hogy apró porszemként segítesz be egy hatalmas pénzügyi gépezet működésébe, jó tudni, hogy napi szinten tranzakciók százainak vagy akár ezreinek a hitelesítésébe szólhatsz bele, sőt már-már nyomasztólag hathat az érzés, hogy minden egyes tranzakció hitelesítésekor TE vagy az egyike annak az igen szerencsés 6 bányásznak akikre az a felelősség hárul, hogy biztosítsa az egész blockchain hozzád éppen kirendelt szeletének hitelességét és ezáltal a tranzakció küldőjének és fogadójának szavatold, hogy egyik fél sem járhat rosszul az üzlet során. Mindezen magasztos eszme mellett szinten már hajlamos is az ember figyelmen kívül hagyni, hogy mindezért még ellenszolgáltatást is kap a bányászat során… <hatásszünet….>


Meg a lónak a f÷**át… ahogy azt Petya barátom megfogalmazná, aki úgy egyébként visszarángatott a crypto bányászat rögös mindennapjaiban kb egy jó hónapja… Pedig már majdnem elfelejtettem a mindennapos szívást amit anno a BTC bányászat okozott. A rohadék csipogó Antminer S1-esek csipogását amikor túlmelegedtek, a leszakadó stratumokat és a tikkelésként rámtörő érzést kb minden órában, hogy csak rá kéne nézni a mining poolra, mert hátha nem megy valamelyik worker…
Szóval senki ne áltassa magát, én sem teszem. Ez egy olyan hülye hobbi, amit az ember a pénzért csinál. Merthát baromi jól néz ki a gépház tetjére rákapott bútorlapon veszett haláltáncot vívó ventillátorok vibrálása és az sem utolsó szempont, hogy a gép úgy egyébként kifűti a teljes padlásszintet a megtermelt hővel, de azért itt valójában a megtermelt vagyon az egyetlen értékelhető motiváció.
Az is a pénzért csinálja, aki az egyébként anno játékra vásárolt csúcskategóriás gépét beáldozva áll be Litcoin-t, Ethereum-ot vagy éppen Zcoint farmolni, és persze az is a pénzét csinálja aki nagyobb mennyiségű pénzt leakasztva épít egy hasonló salgó polc szörnyeteget:

A képen úgy egyébként 50 GPU látható… Azt hiszem itt talán érdemes újra kis határszünetet tartani… 50 GPU.

[commercial_break]

Aki nem most ugrott bele a cryptocurrency farmolásba az pontosan tudja, hogy ez egy olyan játék, ami elvileg arról szól, hogy sok pénzből és nem kevés kockázatot bevállalva hogyan tudsz még többet csinálni. Ami többet persze vissza akarsz forgatni a még több reményébe. Persze ez utóbbi már nagyon vérmérséklet kérdése. Anno amikor 2 éve kiszálltam a BTC miningból, az addig megtermelt BTCjeimnek kb a felét eladtam $600 USD körül, kicsivel később 200-300 USD körül visszavásároltam azokat és most a készletem felével kiexiteltem 1700 USD körül. Tettem ezt úgy, hogy minden arról szól, hogy év végéig akár a 2000 USD-t is elérheti a BTC, sőt ha meglépnék a block time negyedelését a Litecoinhoz hasonlóan, akkor még ennél is sokkal magasabbra ugorhat fel. Arról nem is beszélve, hogy nagy pénzügyi guruk 2022 körülre (amikorra ugye kifut a teljes blockchain és befejeződik a BTC folyamatos inflálódását garantáló mining), szóval ezen guruk 50ezer USA dollár körül vízionálják egy azaz egy darab BTC árát.

Így leírva persze máris feltehetném magamnak a prózai kérdést, hogy mégis miért is exiteltem ki az anno megtermelt BTC készletem feléből? Nos azért, hogy – magamat idézve – visszaforgassam. Mert, hogy csak nem állok meg ennél az 1600 sol/sec-nél…

Dreaming off… Szálljunk szépen vissza a földre addig is amíg a fenti történet nem materializálódik egy agyontömött saját salgópolc formájában: szóval ami RIG-et összeraktam most a lehetőségeimhez mérten, az átlag 640W/h áramfogyasztás mellett termel 1600 sol-t másodpercenként, márhogy Zcash esetén. Ezzel a jelenlegi 93USD/ZEC árfolyam mellett átlagosan havi 250USD, ami esetemben némileg jobb is lehet, hiszen kicsit csalok:

Még kb 4 vagy talán már 5 éve rakattam rá a házra egy össz 4kwh max teljesítményű visszatáplálásos napelem rendszert, ami úgy egyébként az öko befektetéseim egyik legjobb mégtérülésű lépése volt (bár csak hasonlóképpen nagy sikerekről számolhatnék be pl a KH Öko befektetési alapok kapcsán :). Visszatérve a napelemre esetemben a ZEC mining úri huncutság energia igényeit egy átlagos napon egyébként teljes egészében fedezi a napelem, így a havi profitráta aktuális árfolyamon akár a havi $300-t is elérheti. Már persze addig amíg nem kezd el drasztikusan emelkedni a ZEC difficulty rátája, de erre egyelőre nincs semmilyen utaló jel.

Nyilván nem vagyok arról meggyőződve, hogy perpillanat a Zcash-t éri-e meg a legjobban farmolni. A ZEC-ben (Zcash) egyébként igen kicsi a napi forgalom annak ellenére is, hogy ez a nagy és gonosz illegális digitális pénz amit nyomok nélkül lehet utalgatni. Persze még fiatal, bőven van ideje kifejlődni. Szóval időszerű lenne végeznem egy összehasonlító elemzést arról, hogy a top20 piaci kapitalizációba eső cryptocurrencyk melyikét lehet a jelenlegi piaci körülmények között a leghatékonyabban bányászni. Nyilván a listából máris kiesik a BTC és még néhány egyébként kereskedésre alkalmatlan crypto valuta. De persze még így is marad egy 10-15 ígéretes darab a Zcoin mellett. Azt hiszem találtam egy jó post ötletet a legközelebbi bejegyzéshez 🙂

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *