Merre is tartanak a crypto árfolyamok?

A Bitcoin 14 napos NVT mutatója újra átlépte a 180 pontos értéket. Alig 3,5 pontra vagyunk a 2014-es csúcsértékhez képest, ami ugye akkor az 1200 dolláros Bitcoin lufi kipukkanása után következett be. Ennél ígéretesebb indikátort talán keresni sem lehet annak, aki reggelre akar tolni egy jó adag #hopium-ot. Persze az NVT mutató is csak egy indikátor… A nagyon korai időszakokban (2011-ben) járt ez az érték 330 pont felett is, de ugye ki emlékszik már arra…

Ha a ‘pozitívabb’ scenariot nézzük, akkor talán elmondhatjuk, hogy kezdhetünk rákészülni a gödör valódi fenekéről történő kimászásra. Ehhez persze érdemes elővenni a jó öreg “Wall Street Cheat Sheet”-et, amit a tavalyi év során az összes Bitcoin szkeptikus vadul postolt minden létező fórumon (milyen igazuk lett nekik… 🙂

Ha a cheat sheetet szentírásként kezeljük (és végül is miért ne tehetnénk), akkor jól kiolvasható a capitulation, anger és depression formáció, ami kétségtelenül megtévesztően hasonlít az elmúlt hónapok Bitcoin (és különösen egyéb altcoin) formációira. Megvolt a triple-bottom pattern, teljesült a folyamatosan csökkenő csúcsok formációja is.

Most egyébként elemző berkekben azon megy az agyalás, hogy vajon tényleg már a capitulation, anger, depression formációnál tartunk, vagy ez valójában csak egy újabb #hopium és egyébként még javában a denial (tagadás) fázisban vagyunk. Elnézegetve a community állapotát és az számomra is hozzáférhető statisztikai adatokat én inkább tennél a mutatót valóban a ‘depression’ fázisra… bár nem kizárt, hogy ez meg az én személyes #hopiumom 🙂

A depressziós fázisnak pont a tegnapi nap volt az egyik (eddig) csúcsnapja, amikor is Szent Grálként került elő a “21e800”-as misztérium. Ezt néhány igen dilettáns crypto magazin (include bitcoin(dot)com) úgy hozta le, mint a “tizennyolc nulla után 21e8 és MÉG KÉT NULLA!!!” misztérium. Hogy miért fontos ez a bizonyos misztérium és mi is ez egyáltalán? Igazából említésre sem méltó, de mivel az egész esemény jól jellemzi a depressziós időszak reményvesztettségét és reményhajszolását, ezért röviden leírom:

  • A Bitcoin blokkoknak megvan a maga sajátos misztériuma, komoly (már-már bibliai) áthallás van pl a genezis és a first blokk között eltelt idő kapcsán is. A blokkok hashének jellemzője ugye, hogy nullákkal kezdődnek, ezzel bizonyítva azt, hogy komoly munka áll mögöttük. (leading zeros misztérium)
  • A tegnapi napon a BTC.TOP elkészített egy blokkot, aminek hash-e 18 nullával, majd azt követően “21e800”-val végződött. Ezen három számot azonnal felkapta a bitcoinmaximalist subkult, hiszen a 21 egyértelműen a Bitcoin egyik legjellemzőbb száma (21 millió bitcoin), az e8-ban sokan a Theory E8-at (egy rendkívül egyszerű elmélet mindenre) vélték felfedezni, az azt követően két nulla pedig akár a genezis blokkra történő utalást is jelölheti, amiben közismert, hogy Satoshi kettővel több nullára számolta ki a difficulty-t, mint amennyire valóban indokolt lett volna. (32 bites diff helyette 43 bitre érvényes a genezis blokk hash-e)

Ha most így a fejedhez kapsz és felteszed a kérdést, hogy: “MI VAN?” Akkor nagyjából pontosan az érezheted, amit kb minden még a józan eszénél lévő ember érezhetett a tegnapi napon, amikor a 21e800 misztérium már odáig ment el, hogy ez a rövid kis hash egyértelmű bizonyítéka a következőkben felsoroltak legalább egyikének: Satoshi él és visszatér hamarosan, Már van működőképes double-SHA256 ready quantumszámítógép, létezik az időutazás.

Ez az a pont, ahol szerintem érdemes is lezárni ez az apró kis kitérőt 🙂 Végezetül azért beraknék még egy internetes népművészeti remekművet, ami megpróbálja vizualizálni a második(?) nagy crypto bubble lecsengésének fázisait:

Összenézve az ábrát a 2013-2015-ös Bitcoin ábrával jól láthatóan ott is beazonosítható a triple-bottom formáció, bár azt meg kell jegyezni, hogy ott a hármas formáció sokkal inkább hasonlított a Cheat Sheet-en látható formációra (tehát a triple-bottom árfolyama is csökkenő trendet mutatott…), ami azért elég erős indikátora annak, hogy a harmadik mélypont egyelőre még nem teljesen alakult ki. Ha tényleg így lesz, akkor néhány reálisnak tűnő bottom célár: Bitcoin <4000$, Ether <350$, Litecoin <60$, Bitcoin Cash… áh hagyjuk 🙂

Bookmark the permalink.

8 Comments

  1. Ez a mai zuhanás is mire fel? A japán szigorítás miatt? Kissé túlzó..G20-as nagy kinyilkoztatás mikor is lesz? Júli eleje? Na szerintem pont addig döngölik majd az árfolyamot, utána irány fel és jöhetnek az intézményi pénzek.

  2. Hagy menjen lefele! Majd júliusban feltöröm a malacperselyt oszt veszek még a 29 EOS mellé még párat. 😀

  3. Borzasztóan remélem hogy a depression fázisban vagyunk ugyan, de egyelőre hurrá venni akarja az alját boldog-boldogtalan a redditen (bár az aktivitás szinte 1:1 arányban csökkent ATH óta), ez pedig számomra a Great companies, blabla hozzáállást tükrözi. Kellemetlen végigülni iotában ezt az eddig 85%-os zuhit, de attól tartok, lesz itt még pár év stagnálás, mire ebből zöld lesz. Apropó, nagyon szívesen elolvasnám, hogyan látod az altcoinok helyzetét, jövőjét (nem a gyertyák színeire gond

  4. Nem kérdés, milyen utat kaptunk:
    http://www.color-hex.com/color/21e800
    🙂

  5. Hát amíg ezt az ábrát nézegetjük, addig a denial fázisban vagyunk, és sose jön el a pánik, így az ábra nem érvényes. Vagy ez a depresszió? 🙂

  6. Mondjuk haragot, azt már éreztem. 🙂

  7. Alföldi Sándor

    Egyetértek Csabával, még nincs itt az alja. Technikai alapon a BTCUSD charton nincs kapitulációs jel. Ha megnézzük a 2013. novemberi lufi kipukkanását, a heti charton, meglepően hasonló a jelenlegi képhez, azzal, hogy a mostani lefolyása gyorsabb és ezért remélhetőleg az esés nem lesz 90%-os mint akkor. A 2015. januári kapitulció során a volumen a Bitstampen a 30 heti átlag 3x-osa volt. A jó hír talán az, hogy TA szeint is hamar, júliusban jöhet az alj. Fasten seat belts

  8. honnan tudjuk ilyen biztosan hogy elertuk mar a csucsot? amikor 1$-rol ment fel 1000$-ra akkor is mondta mindenki hogy “na ez a csucs, megyunk le, panic, stb.stb” aztan majdnem megnyaltuk a 20k$-t…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *